- Teoria Heliocentryczna M.Kopernika.
Mikołaj Kopernik po 25 latach badań, w 1532 roku obronił swoją teorię Heliocentryczną. Głosi ona, że w centrum naszego Układu Słoncznego znajduje się właśnie Słońce, które obiegają wszystkie inne znajdujące się w nim planety. - Prawa Keplera.
Pierwsze – Orbitą każdej planety jest elipsa, Słońce znajduje się w jednym z jej ognisk, wspólnym dla wszystkich planet.
Drugie – Promień wodzący planety (odcinek łączący planetę ze Słońcem) zakreśla w jednakowych odstępach czasu figury o takich samych polach powierzchni.

S1=S2=S3
3. Prawo powszechnej grawitacji.

Każde dwa ciała przyciągają się wzajemnie siłami, których wartości są wprost proporcjonalne do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między ich środkami.

Jeśli siła grawitacji jest jedyną siłą określającą na dane ciało, to mówimy, że ciało spada.
Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona:
Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się ruchem przyspieszonym (opóźnionym), w którym przyspieszenie (opóźnienie) jest wprost proporcjonalne do wartości siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalne do masy tego ciała.


Siła grawitacji działająca na ciało w pobliżu Ziemi wyrażana jest siłą ciężkości lub wzorem ciała: Fc=m*g
O ruchu po okręgu i jego przyspieszenie.
- Ruch po okręgu, w którym szybkość jest stała, nazywa się ruchem jednostajnym po okręgu. W ruchu tym zmienia się kierunek prędkości.
- Ciało porusza się po okręgu, gdy działa na nie siła prostopadła do prędkości, zwrócona do środka okręgu. Jest to siła dośrodkowa.

Wartość siły dośrodkowej obliczamy ze wzoru:

Wartość siły dośrodkowej jest wprost proporcjonalna do masy ciała poruszającego się ruchem jednostajnym po okręgu oraz kwadratu szybkości, a odwrotnie proporcjonalna do promienia okręgu.
Szybkość ciała w ruchu po okręgu wyrażamy takimi wzorami:

T – okres informuje w jakim czasie ciało poruszające się po okręgu przebędzie jeden pełny okrąg.

częstotliwość informuje ile pełnych okręgów przebywa ciało w jednostce czasu, np. w ciągu jednej minuty.
Siła dośrodkowa nadaje ciału przyspieszenie. Ciału poruszającemu się po okręgu przyspieszenie dośrodkowe, którego kierunek i zwrot są zgodne z kierunkiem i zwrotem siły dośrodkowej.

Trzecie prawo Keplera.
Iloraz kwadratu okresu obiegu planety i trzeciej potęgi jej odległości od Słońca jest jednakowy jak dla wszystkich planet Układu Słonecznego.

- Dla dwóch wybranych planet Układu Słonecznego spełniany jest warunek:

- Siła dośrodkowa utrzymująca satelitę w ruchu po okręgu jest siłą grawitacji
F dośrodkowej = F grawitacji

