Zbyt wysokie temperatury komputera, przegrzewanie się.
Sprawdź co robić?

Wysokie temperatury i Thermal Throttling CPU, GPU.

Ciepłe wakacyjne lato jest super! Ale nie jeśli jest dosłownie w środku naszego komputera. Oglądając filmy, grając lub po prostu przeglądając internet masz wrażenie jakby sprzęt zmieniał się w mały czasem aż parzący reaktorek lub po prostu wiatraki agresywnie głośno pracują?

    Jest kilka przyczyn takiej pracy naszego laptopa lub komputera. Najczęściej spotykane, to m.in.:
  • “Zapchany dysk” zbędnymi aplikacjami, które cały czas lub po prostu często działają sobie w tle niepotrzebnie obciążając podzespoły,
  • Zużyta pasta termoprzewodząca i termopady - z biegiem czasu substancje te umieszczone między procesorem i grafiką, a radiatorem z ciepłowodem się zużywają. Przez to układ chłodzenia nie jest już aż tak wydajny,
  • Kurz, pył, czasem nawet komary.. - takie rzeczy są malutkie, zasysane z zewnątrz przez wentylator odkładają się na nim, płycie głównej, dysku i innych podzespołach tworząc zawsze obficie cieplutką “kołderkę”.
  • Uszkodzony element układu chłodzenia - czasem bywa, że wentylator potrafi się zatrzeć i przestanie pracować. Ciepłowód po rozszczelnieniu całkowicie nie spełnia swojej funkcji transportu ciepła,
  • Wirus - niektóre z nich też potrafią wywoływać sporo zamieszania nie tylko z systemem, ale i temperaturą.

Thermal Throttling - zjawisko polegające na obniżeniu wydajności karty graficznej tj. GPU, procesora tj. CPU, pamięci operacyjnej RAM. Wszystko to, by nie wpaść w pętlę zwiększającej się temperatury wywołanej ciągłym obciążeniem, co może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Dzięki temu “kagańcu” obniżana jest wydajność w celu utrzymania temperatury na maksymalnie bezpiecznym poziomie. Oczywiście każde wystawienie elektroniki na wyższą temperaturę ją powolutku zużywa, mniej lub bardziej. Dobrze jest dlatego w przypadku komputerów stacjonarnych pomyśleć nad wydajniejszym układem chłodzenia i tak samo jak w laptopach regularnym czyszczeniu wraz z konserwacją.

Dzięki temu dłużej i w dużo bardziej komfortowych warunkach podziałamy na naszym sprzęcie.

Podkładki chłodzące, czy to działa ?

Malowanie farbą już zardzewiałego ogrodzenia, to nie to samo, co gruntowne zadbanie o jego lepsze życie na długi czas. W rezultacie farba (podkładka, czasem kilka “bo poprzednia tak średnio działała”) wyjdzie nas drożej niż od razu skuteczny serwis, a ogrodzenie dalej będzie się niszczyć.

Wszelkie rozwiązania wspomagające chłodzenie np. laptopa są jak najbardziej na plus, oczywiście używane właśnie jako dodatek. Przykładowo podczas grania na laptopie, pomogą zbić trochę temperaturę. Niestety tanie podkładki nie pomagają, generują sobą zbędne koszta, a nawet niektóre niemiło brzęczą zwiększając w duecie z laptopem niemiłe wstępy dźwiękowe.

Najlepsze rozwiązanie.

Złotym środkiem jest udanie się do profesjonalnego serwisu zajmującego się czyszczeniem systemu ze zbędnych aplikacji, plików, itd. Następnie powalczy o poprawienie cyrkulacji powietrza wewnątrz poprzez czyszczenie każdego elementu z niepotrzebnej powłoki pyłków i kurzu. Sprawdzi, czy ciepłowód nie uległ uszkodzeniu. A na koniec oczyści powierznie ze starej pasty, termopadów i nałoży świeże, wydajniejsze. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że naprawdę szanujące się seriwsy używają wysokiej jakości past z termopadami. Bywają niestety przypadki nakładania marnej jakości substancji lub nawet niedokładnego oczyszczenia powierzchni wraz z resztą składowych komputera.

Moją pracę możecie zobaczyć na Facebook’u TechJack oraz Instagramie. Wieloletni sprzęt dostaje drugie, nowe, lepsze i bezpieczniejsze życie!

Czy mój laptop wymaga czyszczenia?

Krótko - jeżeli wentylator przy normalnym użytkowaniu daje o sobie zbyt wyraziście znać, wydajność komputera jakby spadła, zacina się, obudowa jest odczuwalnie cieplejsza/parząca. To znak, że konieczne jest zadbanie o sprzęt.

Dobrą praktyką jest czyszczenie z konserwacją średnio raz na rok, taki interwał stosuję dla swojego MacBooka oraz laptopa PC. Pracują one po kilka godzin dziennie cały czas zasysając kurz z powietrza, który jest niestety wszędzie. Oczywiście wszystko zależy w jakich warunkach pracuje komputer, jak bardzo jest obciążany itd.

Kontakt z moim serwisem

Zapraszam na kompleksową usługę czyszczenia i konserwacji laptopów, komputerów, a także innych elektronicznych sprzętów. Cała operacja wykonywana jest z dbałością o najmniejsze detale. Pisz śmiało na Facebook'u, możesz też użyć formularza kontaktowego na stronie TechJack.pl/serwis.

Miłego dnia wszystkim! Widzimy się w następnym artykule lub w moim serwisie! Timeline