Wyświetlaj, zmieniaj, usuwaj i sprawdzaj bezpieczeństwo haseł zapisanych na koncie Google.

Słowem wstępu.

Zdarza się, że z pewnej strony wycieknie dana pula haseł i loginów. Umyślnie często korzystamy w internecie z tych samych lub bardzo podobnych haseł na wielu serwisach. Ułatwiamy w ten sposób potencjalne włamanie do naszego konta. Przydałby się jakiś menadżer haseł dla łatwiejszego logowania (wybierz i sam wprowadź dane), ale również fajnie byłoby, jeśli dawał by możliwość sprawdzania, czy coś nie potuptało bez naszej wiedzy w nieznanym kierunku. Google stworzył więc takowy menedżer z mechanizmem sprawdzania i informowania użytkownika o wycieku. Znajdziesz go tu passwords.google.com

Wyświetlaj, zmieniaj, usuwaj.

Chcemy wprowadzić zmiany, przypomnieć sobie hasło i login do danego konta. Po wejściu do naszego panelu menadżera haseł wybieramy pozycję “Szukaj haseł” i wybieramy szukamy nas stronę, do której zapisaliśmy kiedyś dane logowania.

Tym sposobem możemy zmienić hasełko, login lub po prostu je wyświetlić dla przypomnienia.

Sprawdź bezpieczeństwo!

W tym celu klikamy Sprawdź hasła, pokaże nam się szersza informacja o tym, czego możemy się dowiedzieć i powtórnie wybieramy to polecenie. Zostaniemy poproszeni o hasło do obecnie zalogowanego konta Google i po poprawnej walidacji, skaner rozpocznie diagnostykę.

screenshot_1

Gdy wszystko będzie gotowe, dostaniemy gotową ekspertyzę, podobną do tej poniżej. Z tego miejsca, klikając interesującą nas sekcję, bezpośrednio możemy poprawić luki (jeśli takowe wystąpiły).

screenshot_2

Have i Been Pwned.

Dla większej pewności możecie także sprawdzić, czy Twój email nie brał udziału w jednym z większych wycieków danych. Po wejściu na Have i Been Pwned i wpisaniu adresu poczty, dowiemy się czy i z jakiego serwisu ulotniły się nasze dane. Dostajemy również krótką informację o tym, jak doszło do wycieku.

Sprawdzajmy regularnie nasze bezpieczeństwo. Zajmuje to dosłownie dwie minutki. Polecam comiesięczne zmiany haseł na znacznie różniące się od siebie i raz na tydzień skanowanie w wyżej wymienionych serwisach. Jeżeli nie macie pomysłu na hasło, możecie skorzystać z generatora kluczy. Dzięki usłudze Google Smart Lock połączonej z bazą naszych kluczy do automatycznego logowania i tak nie musisz ich pamiętać.

To tyle z mojej strony na dziś. Widzimy się w następnym artykule! Timeline